W jaki sposób siać nasiona?

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i wyłącznie na terytorium Europy uprawa tego gatunku wynosi aż 47%. Zboże to potrzebuje najlepszej jakości gleby. Nie mniejsze ma także wybór właściwego przedplonu, a więc rośliny, która wyrasta na polu przed posadzeniem na nim tak zwanej następczej rośliny. W przypadku pszenicy znakomicie sprawdzają się te z rodziny oleistych oraz strączkowych. Siewny materiał trzeba odpowiednio wcześniej znakomicie przygotować, między innymi zabezpieczyć przed ewentualną łamliwością później.

W jaki sposób siać nasiona? Pierwsza zasada opowiada, ażeby plony nie zostały później za gęsto rozmieszczone. Nasiona zbóż będące w ziemi za siebie muszą walczyć o odpowiednią ilość wody i pozostałe składniki odżywcze (co jest ciężkie np. w warunkach suszy). Ponadto ciasne umiejscowienie materiału siewnego sprzyja pojawianiu się chorób a dodatkowo znacząco ogranicza równomierne dojście światła do zasianego zboża. Jeżeli termin wysiewu zbóż z jakichś powodów się nieco opóźnił, ilość nasion trzeba trochę zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli przewiduje standard wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokości od dwóch do czterech cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna zaś wynosić 8-15 cm.

Pszenica jest niewątpliwie rośliną niezwykle wymagającą i choć uprawa tego gatunki nie należy do najtrudniejszych, to w ostatnim czasie posiada na nią wpływ sporo czynników, a głównie: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych oraz wielkie amplitudy temperatur, których kilkanaście lat temu nie zdołało się doświadczać w aż tak ogromnym stopniu

Zobacz również: czy warto zaprawiać nasiona samemu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *