Prawdopodobnie każdy z nas będąc dzieckiem usłyszał od rodziców \”kultowe\” powiedzenie – \”słyszysz co mówię?\”

Prawdopodobnie każdy z nas będąc maluchem słyszał od swoich rodziców „powszechne” zdanie – „słyszysz co mówię?”, „czy Ty jesteś głuchy?”, „czy ja mówię po chińsku?” A ile osób wypowiada to zdanie na dzień dzisiejszy, zwracając się do własnych maluszków czy też współmałżonka. Czy chociaż raz jednakże przeszło nam poprzez głowę, iż druga osoba rzeczywiście może posiadać kłopot ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki profesjonalnemu sprzętowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzieciom robi się przesiewowe badanie słuchu.

 

Wynik badania w większości jest właściwy, niemniej jednak czy na zawsze? Czy ktoś samoistnie odwiedza lekarza laryngologa, żeby profilaktycznie wykonać badania słuchu? Lekarz laryngolog takie badania wykonuje standardowo, jest to dla niego badanie tak normalne jak dla lekarza internisty przykładowo zerknięcie do gardła podczas wizyty. Jeżeli wyjdzie, że z naszym słuchem coś jednak szwankuje, rzeczywiście nie trzeba się niczego bać. Dzisiaj medycyna wyjątkowo się rozwinęła, i aparat słuchowy, postrzegany jest zupełnie inaczej niż dawniej.

 

Aparaty niektórych firm są zrobione z silikonu, a więc niemal niewidoczne. Ciekawostką są także wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one odbierane jak laryngolog badanie słuchu gniezno). Są one rozmiarów jednogroszówki, leciutkie i prezentują się jak końcówka od słuchawek dousznych. Również aparaty ortodontyczne zostały odczarowane i dziś nie słyszymy już głupich żartów w placówkach szkolnych z maluszków „szablozębnych”, jak jeszcze 20 lat temu. Obecnie aparaty ortodontyczne są całkowicie niewidoczne, a kolorowe gumki w aparacie są wręcz na topie. Wniosek nasuwa się sam – zarówno technologia poszła na przód, i fabrykanci medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak również zmieniło się podejście osób. Wzrosła się ludzka świadomość a także tolerancja I oby tak było w dalszym ciągu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *